3. Akwa Ibom – Godswill Akpabio – Minister of Niger Delta Affairs.
4. Anambra – Dr Chris Ngige – Minister of Labour and Employment.
5. Anambra – Sharon Ikeazu – Minister of State, Environment.
6. Bauchi – Adamu Adamu – Minister of Education.
7. Bauchi – Ambassador Mariam Kategu – Minister of State, Trade and Investment.
8. Bayelsa – Timipre Sylvia – Minister of State, Petroleum Resources (Under President Muhammadu Buhari).
9. Benue – George Akume – Minister of Special Duties and Intergovernmental Affairs.
10. Borno – Mustapha Baba Shehuri – Minister of State Agriculture and Rural Development.
11. Cross River – Goddi Jeddi Agba – Minister of State, Power.
12. Delta – Festus Keyamo – Minister of State, Labour and Employment.
13. Ebonyi – Ogbonnaya Onu – Minister of Science, Technology and Innovation.
14. Edo – Osagie Ehanire – Minister of Health.
15. Edo – Clement Agba – Minister of State, Budget and National Planning.
16. Ekiti – Otunba Adeniyi Adebayo – Minister of Industry, Trade and Investment.
17. Enugu – Geoffrey Onyema – Minister of Foreign Affairs.
18. Gombe – Isa Ibrahim Patami – Minister of Communication.
19. Imo – Emeka Nwajiuba – Minister of State, Education.
20. Jigawa – Sulieman Adamu – Minister of Water Resources.
21. Kaduna – Zainab Ahmed – Minister of Finance.
22. Kaduna – Mohammed Mahmud – Minister of Agriculture and Rural Development.
23. Kano – Major Bashir Sani Magashi – Minister of Defence.
24. Katsina – Hadi Serika – Minister of Aviation.
25. Kebbi – Abubakar Malami – Attorney General and Minister of Justice.
26. Kogi – Ramatu Tijani – Minister of State, FCT.
27. Kwara – Lai Mohammed – Minister of Information and Culture.
28. Kwara – Gbemisola Saraki – Minister of State, Transportation.
29. Lagos – Babatunde Raji Fashola – Minister of Works and Housing.
30. Lagos – Adeleke Mamora – Minister of State, Health.
31. Nasarawa – Mohammed Abdullahi – Minister of State, Science, Technology and Innovation.
32. Niger – Zubairu Dada – Minister of State, Foreign Affairs
33. Ogun – Olamilekun Adegbite – Minister of Mines and Steel Development
34. Ondo – Tayo Alaosuadura – Minister of State, Niger Delta Affairs
35. Osun – Rauf Aregbesola – Minister of Interior.
36. Oyo – Sunday Dare – Minister of Youth and Sports.
37. Plateau – Pauline Talin – Minister of Woman Affairs.
38. Rivers – Rotimi Amaechi – Minister of Transportation.
39. Sokoto – Mohammed Dangidi – Minister of Police Affairs.
40. Yobe – Abubakar Aliyu – Minister of Power.
41. Zamfara – Sadiya Umar Farouk – Minister of Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development.